Regn på jordbruksavtalen Publisert 15.05.2016Dette får jordbruksavtalen 2017 å si for ditt bruk. Last ned Excel-ark her. Her kan du se hva jordbruksavtalen 2017 får å si for ditt bruk. (Excel)
Gjødselgass er en skjult risiko under våronnaFor mange bønder står våronna for døra, og håndtering av husdyrgjødsel er en viktig del av arbeidet. Samtidig kan gjødselgass utgjøre en alvorlig, og til dels skjult risiko – også utendørs.
Løkbønder er sikret 95 prosent kompensasjonLøkbønder er sikret 95 prosent kompensasjon etter innføringen av nytt EU-regelverk om grenseverdier for kadmium i løk.
Likestilling i landbruket avgjøres i møte med velferdsstatenPå kvinnedagen er det naturlig å spørre om velferdsordningene faktisk gir kvinner trygghet i arbeidslivet. I landbruket er svaret dessverre for ofte nei – særlig for unge kvinner i etableringsfasen.
Nominer en god bonde!Anders Løverød har vært en stolt "god bonde" i et år, men nå er det på tide å levere stafettpinnen videre. Fristen for å nominere til prisen er 20.mars,
Rekordrunde med innspill før jordbruksforhandlingeneI år setter Norges Bondelag ny rekord: 66 organisasjoner deltar i innspillsrundene før jordbruksforhandlingene.
- Må gjøre mer for å nå klimamåleneMetanhemmere er ute av bildet og nå må det andre tiltak for å nå klimamålene innen 2030. Økt rådgivning, bedre dataflyt og styrkede insentiver er nødvendig for å nå målene.
Løypemelding fra valgnemndaStyremedlemmene i Norges Bondelag har gitt beskjed om hvorvidt stiller seg til disposisjon det kommende året.
Mani Hussaini: Dialog er nøkkelordet i miljøarbeidetArbeiderpartiets Mani Hussaini vikarierte for klima- og miljøministeren, og manet til samarbeid og dialog i miljøarbeidet i møte med kornbøndene i Akershus og Østfold.
Går mot løsning for løkbøndene- Veldig bra at regjeringen kommer med en ordning for å redusere risikoen for produsentene for i årets sesong, sier generalsekretør i Bondelaget Sigrid Hjørnegård om den siste utviklingen i løksaken.
-Trenger risikoavklaring nåLøkbøndene må nå ta beslutninger om de skal gjennomføre produksjonen i årets sesong, Løken skal straks i jorda og det haster med å finne løsninger mener Bondelaget.
Investeringsstøtte-naudsynt men ikkje tilstrekkeleg-Poenget med investeringsstøtta i jordbruket må vere at investeringar faktisk kan gjennomførast – på det enkelte bruk, i heile landet – og med mest mogleg like vilkår.
Bondelaget: – Statsbudsjettet må styrke matberedskap og norsk matproduksjonNorges Bondelag ber regjeringen prioritere beredskap, selvforsyning og trygg matproduksjon når statsbudsjettet for 2027 skal utformes. Vi peker på behovet for en sterkere landbrukspolitikk for å møte et mer urolig verdensbilde og økende klimarisiko.