Se årets video Publisert Nord-Trøndelag Bondelag har også i år laget en video, som et supplement til den skrevne årsmeldinga. Se den her!
Valgnemnda har hatt første møteValgnemnda i Trøndelag Bondelag er i gang med ny arbeidsperiode inn mot årsmøte i 2026.
Årsmøtene lokallagene i Trøndelag Bondelag er i gang – din stemme teller!Årsmøtet er medlemsdemokratiet i praksis, og nå er tiden inne for å delta og påvirke! Denne uka gikk startskuddet for de første årsmøtene i Trøndelag, og i løpet av oktober skal alle de 6o lokallagene gjennomføre sine årsmøter.
Krymping av røde ringormsoner i TrøndelagTakket være lojal oppslutning og effektive tiltak er situasjonen i Trøndelag nå såpass avklart at næringas arbeidsgruppe for ringorm, RingiTRØ, har redusert størrelsen på de to røde sonene fra 01.10.2025.
Marit Haugen er tilbake i bondelaget:-)Etter 10 år med permisjon, er Marit Haugen tilbake i "ansattegjengen" i bondelaget. - Det føles som æ ha kommi heim, sier seniorrådgiveren fra Beitstad i Steinkjer.
Sondre - Ung bonde med tro på framtida!Vi har hatt en herlig samtale med Sondre Skaftnesmo (24) fra Kolvereid i Nærøysund. Han er en av tre finalister til Årets Unge Bonde og det oser pågangsmot gjennom telefonen. Han tok over hjemgården i månedsskiftet januar/februar i 2023 og den første melkekua kalva 21. desember 2024.
Oi! Matseminar 2025Matseminaret markerer starten på en viktig uke i Trøndelag med Trøndersk matfestival. I 2025 er matfestivalen hele 20 år!
20 år med Oi! Trøndersk MatfestivalI perfekt matfestivalvær ble den 20. matfestivalen i Trondheim åpnet, og gater og telt fyltes raskt med mat(festival)-glade folk. Bondelagsleder Bjørn Gimming er også i byen. Akkurat nå har han vært innom og hilst på gjengen som sørger for kornmaling på "Ung Matfest".
Landbruket - Nøkkelen til et mer robust samfunn!De neste dagene fylles Trondheims gater av matprodusenter, forbrukere, politikere og matglade mennesker. Det er en god anledning til å stille spørsmålet: Har vi egentlig forstått hvor viktig det er at vi produserer mat i Trøndelag – og i Norge?
Skadefellingskvoten for bjørn i Region 6 må opprettholdesTrøndelag Bondelag mener det er positivt, men også helt nødvendig, at skadefellingskvoten for bjørn er økt fra 3 til 8 individer i sommer.
Bonden trenger trygghet for levering av landbruksplasten - levering av landbruksplast i TrøndelagDe fem store interkommunale renovasjonsselskapene i Midt-Norge har stengt sine mottak for landbruksplast permanent, og returselskapet Norsirk as har i stedet for å inngå avtale med renovasjonsselskapene lansert en ny ordning for retur av landbruksplast.
Landbruksplast - hvor får jeg levert den?Vinteren, våren og starten av sommeren har returordninga for landbruksplast vært i fokus. Siden fem interkommunale renovasjonsselskap stoppet mottak av landbruksplast i januar har vi jobbet med saken. Returselskapet Norsirk as har lansert en egen ordning,
Namdalseid Bondelag tok storeslem seier - kåret til Årets lokallag 2024!Med imponerende medlemsvekst, bredt samfunnsengasjement og fulle hus på både bygdepub og fagmøter, har Namdalseid Bondelag markert seg som et fyrtårn i organisasjonen. Nå har de sikret seg den gjeve tittelen Årets lokallag 2024.