Ledermøte i Trøndelag Bondelag 2024
Onsdag 27. november deltok hele 56 lokallagsledere fra Trøndelag Bondelag på ledermøtet. Det var stort engasjement blant de fremmøtte lokallagslederne, med gode diskusjoner og spørsmål fra salen.
Fylkesleder Petter Harald Kimo startet dagen med å ønske alle velkommen, spesielt til de nyvalgte lokallagslederne i salen. Videre oppfordret han lokallagslederne og de fremmøtte til å ta aktiv del i debatten under ledermøtet. Talerstolen er faktisk ikke like skummel som den kan se ut som, uttrykte Petter.
Leder i Norges Bondelag Bjørn Gimming tok turen til Trøndelag for å snakke om stortingsvalget i 2025 og hvordan Bondelaget har jobbet med statsbudsjettet.
Gimming startet sitt innlegg med å gi skryt til Trøndelag Bondelag for innsatsen som har vært lagt ned så langt i forbindelse med arbeidet opp mot partiprogrammene. Han påpekte viktigheten av å jobbe godt frem mot valget slik at Bondelagets budskap kommer fram. Frem mot valget i 2025 har Bondelaget pekt seg ut tre hovedbudskap. Det første er å styrke landbruket for å styrke landets beredskap. Det andre er å sikre et fremtidsretta landbruk i hele Norge. Det tredje hovedbudskapet er at bonden skal ha sin rettferdige del av verdiskapningen.
Norges Bondelag har lagt ned et grundig arbeid inn mot statsbudsjettet, og deltatt på en rekke høringer. Viktige innspill som Gimming pekte frem på ledermøtet var blant annet å gå fra krone- til prosenttoll for storfekjøtt og enkelte grøntprodukter, jordbrukskonto og tilstrekkelig med ressurser til mattilsynet.
Avslutningsvis pekte Gimming på at vi må få et nytt tallgrunnlag på plass. Bondelaget ønsker seg et best mulig tallgrunnlag til jordbruksforhandlingene som kan stå seg over tid og har et politisk flertall.
Simen Solbakken, assisterende næringspolitisk sjef i Norges Bondelag snakket om mulighetene og forutsetningene for økt selvforsyning.
Sentralt i hans innlegg var å snakke om hvilke muligheter vi har i det norske landbruket til å økte selvforsyningsgraden. Han pekte spesifikt på mulighetene til å økte produksjonen innen korn, grønt og animalske produkter.
Samtidig som Simen viser at landbruket har mulighet til å økte produksjonen innen korn, grønt og animalske produkter stilte han også spørsmål ved hvordan kostholdet til forbruker påvirker muligheten til å øke selvforsyningen. Han refererte blant annet til tall fra femtitallet som viste at vi spiste tre ganger så mye potet og drakk tre ganger så mye melk som vi gjør i dag. Samtidig som vi i dag spiser dobbelt så mye grønnsaker, frukt og bær sammenlignet med femtitallet.
Oppsummerende i sitt innlegg utrykte Simen Solbakken av ved å øke selvforsyningen i landet øker vi også verdiskapningen i landbruket.
Ingrid Haarstad presenterte prosjektet fra bås til løs som er eid av Trøndelag Bondelag. Hovedfokuset i prosjektet er hvordan man kan bidra til lønnsomhet og solide driftsenheter ved ombygging fra bås til løsdrift for små og mellomstore bruk.
Ingrid startet innlegget ved å spørre om noen i salen kjenner noen som i dag driver i båsfjøs. Det viste det seg at de fremmøtte i salen gjorde da store deler av salen rekket opp hånda. Ingrid presenterte videre tiltak som skal gjennomføres i prosjektet. Blant annet skal det i prosjektet gjennomføres kveldswebinarer med temaet «fra gård til gård med gode driftsløsninger».
Avslutningsvis ba hun lokallagslederne å ta eierskap til prosjektet ved å snakke med gårdbrukere i målgruppa og oppfordre til mobilisering.
Etter en god lunsj fikk Landbruksdirektør Audhild Slapgård ordet for å snakke om hvordan bondelaget kan engasjere seg i jordvern og lokallagsarbeid. Hun fortale lokallagslederne i salen om viktigheten av å sette seg inn i kommuneplanens samfunnsdel, som er den langsiktige og strategiske planen kommunene har for utvikling i området. I tillegg oppfordret hun til å følge opp kommuneplanens arealdel som er den overordnede planen som fastsetter framtidig arealbruk i hele kommunen. Det er ifølge Audhild tidlig i prosessen at man har mulighet til å påvirke de lokale politikerne i deres arealplanlegging.
Like etter innlegget fra Statsforvalteren i Trøndelag hvor viktigheten av jordvern ble aktualisert var det satt av tid i programmet til å dele erfaringer fra Gimsøya saken. Torbjørn Voll fra Melhus Bondelag, Kjell Joar Sunnset fra Hølonda Bondelag og Arnt Ove Løvås fra fylkesstyret i Trøndelag Bondelag tok ledermøtet gjennom deres erfaringer fra arbeidet med jordvernsaken på Gimsøya.
På gimsøya er det forsslått å bygge boliger på 130 dekar matjord, som i dag brukes til å dyrke korn. Torbjørn, Kjell Roar og Arnt Ove pekte spesifikt på viktigheten av et tett og godt samarbeidet mellom både lokallagene, fylkesstyret og administrasjonen i Bondelaget for å kunne mobilisere i en slik jordvernsak. Videre snakket de om viktigheten av å få medieoppmerksomhet rundt jordvernsaker.
God kommunal planlegging handler om å ta vare på det vi har, da blir landbruk beredskap. - Arnt Ove Løvås
Over flere år har bønder hatt utfordringer med at rein kommer på innmark for å beite. Svanhild Bakke, fagleder i NLR og Kjell Erik Berntsen fra fylkesstyret i Trøndelag Bondelag orienterte om prosjektet.
Utfordringene har spesielt vært på Røros, Tydal og Haltdalen. I den forbindelse har Trøndelag Bondelag startet er prosjekt som har som mål å dokumentere hvor stor innvirkning reinbeite på innmark har på avlingsnivå og omløpstid på eng i de sområdene som er berørt. Ved å sette opp byggegjerder på jordarealer har prosjektet gjort registreringer av tap på 100-350kg TS per dekar. Under ledermøtet ble det pekt spesifikt på konsekvensene den enkelte bonde opplever ved beite på innmark.
Arne Ivar Ness, Heim Bondelag, Lars Arne Børø, Hitra og Frøya Bondelag og Berit J. Sølberg, seniorrådgiver Trøndelag Bondelag tok ordet under ledermøtet for å snakke om hjorteprosjektet. Hjorteprosjektet har eksistert i 5 år og for tiden jobbes det med å skrive en sluttrapport for prosjektet.
I løpet av prosjektet har det vært registrering av avlingstap i Heim, Orkland, Hitra og Frøya. Det er observert to typer beiteskader, både i forbindelse med vekstsesong og om vinteren i form av tråkk og oppsparking for å finne mat. Under møtet ble lokallagene oppfordret til å være med å påvirke avskytingen av hjort.
Mot slutten av dagen ble det åpnet opp for lokallagene til å stille spørsmål og komme med innspill og tips til forsamlingen. Det var stort engasjement i salen og flere lokallagsledere tok til ordet foran forsamlingen.
Ledermøtet ble avsluttet med at Leder i Norges Bondelag Bjørn Gimming og Fylkesleder Petter Harald Kimo fikk svare ut på spørsmål som kom fra lokallagene.
Tekst og foto: Malin Solberg