Erlend Fiskum nytt styremedlem i Norges Bondelag
Erlend Fiskum (47) fra Grong i Trøndelag ble valgt inn som styremedlem i Norges Bondelag på Bondetinget i går.
Fiskum er melkebonde i Namdalen, og har nylig bygget om gården til løsdrift. Han tar med seg erfaring fra gårdsdrift, organisasjonsarbeid og politikk inn i styret.
– På gården har jeg tidligere drevet med flere produksjoner, men nå er det full satsing på melk i nybygd løsdriftsfjøs, sier Fiskum.
Vil bruke erfaringene fra gården
Etter 25 år som bonde kjenner Fiskum godt til hverdagen i norsk landbruk. Han mener erfaringene fra egen drift er viktige å ha med seg i arbeidet for bedre rammevilkår for norske bønder.
Opptatt av matberedskap og norsk produksjon
For Fiskum handler norsk landbruk om langt mer enn matproduksjon alene.
– Det er stolthet og nasjonal beredskap. Norge kan dyrke mye mer av maten vi spiser selv. Derfor må vi i større grad stimulere til matproduksjon som utnytter ressursene der de faktisk finnes. For å få videre framgang for norske bønder, må vi lykkes med å skape et sterkere kollektivt eierskap til maten vi spiser. Her har Norges Bondelag en nøkkelrolle, sier han.
Lang erfaring fra organisasjonsarbeid
Fiskum har hatt verv både lokalt og på fylkesnivå i Bondelaget, og har vært 1. varamedlem til styret i Norges Bondelag.
I tillegg har han hatt flere tillitsverv i landbrukssamvirket, blant annet i Tine. Han har også flere perioder bak seg som medlem av kommunestyre og formannskap i Grong.
Kontakt:
Erlend Fiskum, styremedlem i Norges Bondelag
Telefon: 93 45 24 29