Tromsjordbruket ser en positiv trend med økt søknad på IBU midler og opplever for første gang at IBU-midlene er brukt opp i januar. Det er flere unge bønder i startfasen og generasjonsskifter flere plasser. Dette lover godt for rekruttering til landbruket. Ekstra bra å se at flere av årsmøtets delegater stiller i kategorien ung bonde i tillegg til tre elever fra Senja vgs som også var tilstede på årsmøtet.

Rekruttering ble dratt frem av flere fra talerstolen og vi ser hvor viktig det er å lytte til hva unge bønder vil og hva som er viktig for deres framtid som bonde.

Dette lover godt for Tromsjordbrukets framtid.

deltagere

Årsmøtefesten bydde på god mat og hyggelige samtaler rundt bordene.
Diplomer til de som vant vervekonkurransen:
Lokallaget med størst prosentvis økning i medlemstall: Dyrøy og Salangen bondelag.
Den som vervet flest medlemmer: Kathrine Jansdatter Johnsen.
Trukket ut blant alle som vervet: Jenny Rundin Olsen.
Alle fikk vervepremie på 5 000 kr.
Årets lokallag ble Trondenes Bondelag og det gir påskjønnelse til lokallaget på 10 000 kr.
Gratulerer til alle og husk å verve!

vervevinnere

Årsmøtet i Troms har satt seg høye mål om medlemsvekst i fylket.

Lav organisasjonsgrad skal forhøyes for vi ønsker være et faglag som den aktive bonden anser som viktig å være en del av.
Even Skårberg Aarnes fra styret i Norges Bondelag var også til stede og bidro med aktuelt fra Norges Bondelag.
Unge bønder fikk også en oppmerksomhet fra Norges Bondelag og lokallagene skal viderebringe til flere unge bønder i vårt fylke: med takk for at de velger produsere mat.
Orienteringene fra våre samarbeidspartnere: Felleskjøpet, Tine, Nortura, Gjensidige og Landkreditt ble også tatt imot med både debatt og spørsmål.

Det ble vedtatt tre resolusjoner av et engasjert bondelag.

Til slutt ble det foretatt valg der sittende styre ble gjenvalgt. Gratulerer!

styret

Resolusjoner:

Troms Bondelag om vetrinærvakt

Resolusjon investering

La Tromsbonden skape verdier av utmarka