Bonde med skule på garden
På Haugen gard i Skjold i Vindafjord er det plass til både folk og fe. I tillegg til Jan Idar Haugen, kona Kari Synnøve og fem barn, er garden husly for både kyr, sauer, griser, ender, marsvin, kaninar, geiter og hestar.
På Haugen gard i Skjold i Vindafjord er det plass til både folk og fe. I tillegg til Jan Idar Haugen, kona Kari Synnøve og fem barn, er garden husly for både kyr, sauer, griser, ender, marsvin, kaninar, geiter og hestar.
Neste fredag reiser ein rogalandsdelegasjon til Oslo for å selja inn fylket som den beste plassen å flytta Landbruksdirektoratet til.
Karl Anders Nilsen driv gard eit steinkast frå Ullandhaugtårnet, midt i Stavanger. Å ta hensyn til naboar er noko han alltid tenkjer på i arbeidet sitt.
IVAR IKS åpnet i dag det nye biogassanlegget på Grødaland. Anlegget er et av de største i sitt slag, og vil, sammen med anlegget på Mekjarvik, kunne produsere nok gass til å forsyne alle regionens busser med drivstoff.
Leiar i Rogaland bondelag, Marit Epletveit, meiner næringskomiteen si innstilling til jordbruksmelding er mykje betre enn utgangspunktet.
- Dei fekk nok eit nytt syn på kor mykje jobb som ligg bak både mjølk og kjøt før det når butikken, seier Anne Lise Sollien Brunes.
Guttorm Gudmestad på Rennesøy har 600 sauer som skal lemma på få veker. Rennesøy er blant dei tidlegaste i landet på lemminga.
Les kva leiar i Rogaland Bondelag, Marit Epletveit, sa frå talarstolen i representantskapsmøtet i Oslo sist veke.
Rogalandsbønder vil satsa som aldri før og har søkt Innovasjon Norge om til saman 520 millionar kroner til investeringar. Potten til fordeling er på 42 millionar.
Jorda på Ogna gjer at familien Skjørestad på Ogna gard kan så gulrøter ekstra tidleg. Kvart år blir det dyrka opp mot 400 tonn gulrøter her, i tillegg til 180.000 buntar.
Bondelagsleiar Marit Epletveit er klar i sin tale. Bøndene må kjenna si besøkstid og uttala seg om ny E 39 før det er for seint.
Fylkesordførar og fylkesmann har gått saman for å få flytta Landbruksdirektoratet frå Oslo til Rogaland. Rogaland bondelag støttar dette og deltek i arbeidet med å få flytta arbeidsplassane vestover.
Torsdag inviterte Geir Pollestad (Sp) til politisk verkstad på Haugen gard i Skjold.
Dei færraste sauer har eigen instagramkonto. Det har Dumbo. Her får ho hjelp av matmor og bonde Ida Nerheim til å fortelja om livet som sau.
Kvart år kjem årsmøtet i Rogaland bondelag med nokre uttaler - resolusjonar. I år var det makta hjå forbrukaren, arkeologar og jordvern som vart trekt fram.
Årsmøtet i Rogaland bondelag valde laurdag Marit Epletveit frå Gjesdal bondelag til ny leiar.
Frp meiner dei har sett landbruket på agendaen, medan Sp vil ha 18-årsgrense på landbruksmeldinga. Politikarane fekk høvet til å fronta sin landbrukspolitikk på Rogaland bondelag sitt årsmøte.
Avtroppande leiar i Rogaland bondelag, Ola Andreas Byrkjedal, er i sin opningstale på årsmøtet, bekymra for at dei store samferdselsprosjekta i fylket vil ta mykje landbruksjord.
Tysdag presenterte helse- og omsorgsminister Bent Høie (H) regjeringa sin handlingsplan for kosthald. Handlingsplanen vart presentert på konferansen Måltidsglede i Stavanger.
80 personar ville få med seg nytt om framtida for landbruket på Jæren. Møtet i regi av bondelaga i Klepp og Sola bondelag sette ny rekord.
Snart er det hans bilete som heng på veggen. Mandag hadde styret i Rogaland bondelag sitt siste møte før årsmøtet.
Jorunn Erga Steinsland begynte 1. mars i eit vikariat som rådgjevar hjå Rogaland Bondelag.
Storsamling på Bore samfunnshus 7. mars klokken 19.30. Enkel servering. Alle er velkomne. Arrangørlag: Bore, Klepp, Orre og Sola bondelag.
Privatpersonar, organisasjonar og kommunar kan søke om midlar til førebyggande tiltak mot rovdyrskadar og konfliktdempande tiltak hjå Fylkesmannen i Rogaland. Fristen er 15. februar.
Lokallag i hele Rogaland tente i går bål i protest mot jordbruksmeldinga og regjeringens liberaliseringspolitikk. Her er noen av bildene fra aksjonen.
Det årlige jordbrukspolitiske stormøtet på Varhaug handlet denne gangen om jordbruksmeldinga, som vil legge langsiktige føringer for jordbruket. Statsråd Dale, bondelagsleder Bartnes, og stortingsrepresentantene Storberget, Pollestad og Farstad deltok på debatten.
Fredag 27. januar arrangerte representanter fra Rogaland Bondelag og lokallaga i Vindafjord møte mellom statsekretær Terje Halleland og bønder og næringsmiddelindustri i Vindafjord.
Bondelaga i Hå, Hå kommune og Sparebank 1, SR- bank inviterer til stormøte på Varhaug mandag 30. januar kl. 19.00.
Med bondelagsleder Lars Petter Bartnes i spissen varsler et samlet representantskap kamp mot regjeringens «billigmat-modell» for landbruket.
Fylkeskontoret i Rogaland har problemer med sentralbordstelefonen, vennligst ring våre medarbeidere direkte på mobil.
Marit Epletveit, leiar i Gjesdal Bondelag, er innstilt som ny styreleiar i Rogaland Bondelag.
Jordbruksmeldinga om framtidas landbruk blir ikkje godt mottatt i næringa. Fleire forslag vil gå ut over jordbruket i distrikta, seier Jan Idar Haugen, styremedlem i Rogaland Bondelag til Grannar.
Ved vårt fylkeskontor i Rogaland er det ledig et vikariat som rådgiver i 6 måneder med mulighet for forlengelse. Kontorsted er Sandvikveien 21, Stavanger og har 4 ansatte.
Laurdag 3. desember. Kl 10.30-1600 på Tysværtunet, Aksdal. Det bler fagdag med tema jakt på store rovdyr, jerv, gaupe, ulv og bjørn. Kurset er gratis opent for alle interesserte – medlemmer og ikkje-medlemmer.
Den nyslåtte Årets unge bonde, Ingve Berntsen har et stort engasjement. – Endringene i konsesjonsloven er direkte kontraproduktivt for å få flere inn i næringa.
Ola Andreas Byrkjedal har vært fylkesleder i Rogaland Bondelag i 5 år og, han velger å ikke stille til gjenvalg ved årsmøte i mars 2017. Byrkjedal ønsker å prioritere gårdsdriften hjemme i Byrkjedal, men synes årene som fylkesleder har vært interessante og spennende. Vi ønsker å gå ut med dette allerede nå slik at valgnemda kan få komme i gang med sitt arbeid.
Det var hele 56 påmeldte på årets unge bønder-kurs som ble avholdt på alstor hotell, 28.-29. oktober i forbindelse med Agrovisjon 2016. Kurset er et samarbeide mellom Rogaland Bondelag og Samarbeidsrådet for landbruksorganisasjonane i Rogaland
Det var topp stemning og besøksrekord med hele 14670 besøkende på Agrovisjon 2016 i helga. Rogaland Bondelag vervet 35 nye medlemmer.
Utstillingen er i år Agrovisjons største med hele 20.000 m2 utstillingsareal! Det vil blant annet være livdyrauksjon og ponniridning under årets Agrovisjon. Til konferansen kommer blant annet leder i Norges Bondelag, Lars Petter Bartnes og administrerende direktør i landbruksdirektoratet Jørn Rolfsen med flere. Besøk oss på vår stand i hall C.
Rogaland Bondelag har per i dag 6.500 medlemmer, som det høyeste medlemstallet siden 2010. "-Et tegn på at folk ser nødvendigheten av norsk matproduksjon, fordelt over hele landet," sier Ola Andreas Byrkjedal, leder i Rogaland Bondelag.
Her er et bilde fra haustmarken i Randaberg som var lørdag 24. september.
Rogaland Bondelag arrangerte også i år tur med kokkeelever fra videregående skoler. 50 elever og lærere fra Jåttå og Karmsund videregående skole ble med på gårdsbesøk på Jæren, før de lagde en festmiddag av lokale råvarer.
Bjerkreimsmarken blir heldt for 30. gang i år den 23-25. september, men visste du at Marken bygger vidare på en tidlegare saueutstilling på Hompen som ble heldt årlig frå 1946? I anledning av jubileet er det laget et jubileumsskrift, som du kan finne som pdf her.
Tirsdag 27.09 kl. 10-14 i auditoriet på Øksnevad VGS Oikos Rogaland/ØKOUKA inviterer i samarbeid med Landbrukets ØKOLØFT til fagdag om rådgiving, sertifisering og markedet innen økologisk landbruk. Vi får også vite mer om hverdagen som økologisk produsent.
Bondelaga i Randaberg og Sokndal inviterer til Åpen Gård på søndag! Det blir varierte aktiviteter som hopp i høyet, visning av dyr, natursti og lignende. Salg av is og grillmat. Arrangementet er som alltid gratis.
I løpet av studieturen avholder vi også styremøte for fylkesstyret og et fellesmøte med Akershus Bondelag.
Rogaland Bondelag og Samarbeidsrådet i Rogaland ønsker velkommen til årets unge bønder-kurs som arrangeres i forbindelse med Agrovisjon 2016 på Stavanger Forum. Målet med kurset er å gi nyttig kunnskap til unge som har eller skal overta gården. Det vil blant annet bli gitt en innføring i juss og eierskifte, tilskuddsordninger landbruksøkonomi og HMS.