Regn på tilbudetPublisert Her kan du finne ut hvordan statens tilbud vil påvirke inntekta på din gård. Her kan du regne på hvilke utslag statens tilbud til jordbruksforhandlingene får for deg.(nedlastbart regneark)
Stortinget med taktskifte for å redusere kjedemaktenStortinget slår fast at maktkonsentrasjonen i dagligvarekjedene er for stor, og ber regjeringa komme tilbake med tiltak. – Godt nytt for bonde og forbruker, mener bondelagsleder Bartnes.
- Kornproduksjon må bli mer lønnsomDet sa Erling Aas-Eng i Norges Bondelag på årets kornkonferanse. Temaet var hvordan vi kan øke andelen norsk korn til mat og fôr. Matkorninitiativet ble også presentert.
– Lytt til rovviltnemndene!I kveld aksjonerer bønder og brukere av utmarka for lokal forvaltning, og redusert rovdyrtrykk i ulvesona.
Fem gode grunner til at vi trenger beitedyr nå og i framtidaHver sommer slippes det over 2 millioner sau og lam, 254 000 storfe, 58 000 geiter og 9 000 hester på utmarksbeite i Norge.
Kampen om å drive med sau inntil ulvesonaSauebonde Ingvald Landet (41) er 13. generasjon på gården i Østerdalen. Nå kjemper han en kamp om å få drive med sauehold samtidig som trykket fra rovdyra stadig øker.
Bålaksjon mot ulveforvaltningenBli med på bålaksjon tirsdag 19. januar kl. 18 i en markering mot ulveforvaltningen i Norge.
Ukens podkast: om regjeringas klimameldingHva sier regjeringas klimamelding om norsk landbruk? Legger de opp til et såkalt kjøttkutt?
Liten vilje til å satse på klimaomstilling i jordbruketRegjeringa la i dag fram klimameldingen. – Vi hadde håpet at regjeringa delte våre ambisjoner for et klimavennlig landbruk, sier Lars Petter Bartnes, leder i Norges Bondelag.
Foreslår endringer i kvoteordningen for melkBondelaget vil ta grep som i større grad ivaretar den aktive melkeprodusenten og reduserer kvotekostnadene.
Ukens podkast: rovdyr i norsk natur eller sau i norsk utmarkUkens episode er et høyaktuelt gjenhør om rovdyr.
Skredet i GjerdrumSkredulykken i Gjerdrum er en tragisk hendelse, og vi har stor medfølelse med de mange som er rammet, og berørte av ulykken.