Utmarksseminar og årsmøte på Fauske hotell fredag 6. – lørdag 7. mars
Årsmøte og seminar ble avholdt på Fauske hotell fredag 6. – lørdag 7. mars. Nordland Utmarkslag ønsker å takke alle foredragsholdere og deltakere for et hyggelig og lærerikt seminar.
I år var hovedfokus på grunneierlagene og drift/organisering/registrering av disse. Grunneiers myndighet ved brudd på offentlige/privatrettslige regler og regler rundt lokalt oppnevnt oppsynspersonell hadde en viktig rolle under årets seminar. Forvaltning og status for våre bestander av anadrom laksefisk samt endringer i diverse forskrifter med tanke på elgforvaltning og bruk av ettersøkshund, samt debatten rundt risikovurdering av bly i hjorteviltkjøtt ble også gjennomgått.
Oversikt over alle foredrag (kan lastes ned som pdf):
Elgbeitetakst og beiteskader på skog
Blydebatten - Risikovurdering av bly i hjorteviltkjøtt
Nytt regelverk, viltlov og elghunden i fremtiden
Anadrom laksefisk i Nordland – status
Grunneiers myndighet ved brudd på regelverk - straffereaksjoner
Grunneierlaget og organisasjonsformer – drift og praksis.
Grunneierlaget og utbytte – moms, og pengeflyt.
Se kort sammendrag over alle tema under.
Det var totalt 43 deltakere under årets seminar og styret er godt fornøyd med tilbakemeldingene vedrørende valg av tema.