Nå settes straks lærdom ut i praksis
I fjor høst inviterte Namdalseid bondelag til pløyekurs på Grøtmo. 19 medlemmer trosset regn og vind for å lære om nødvendige innstillinger både på plog og traktor, og hvordan de forskjellige plogene fungerer.
Ole Tessem var instruktør, og han fortalte blant annet om hvordan man får god plognad, og hvorfor det er viktig at både skumfjøler og forploger fungerer som de skal.
Instruksjon i hvordan man teigpløyer, og viktigheten med at all jord blir skikkelig vendt, og gir lukket plognad. Det gjør etterarbeidet så mye enklere når pløyingen er skikkelig utført, det gir også et mye bedre såbed.
Nå er det like før deltakerne, de som ikke fikk pløyd i fjor høst, kan sette sine ploger i jorda og få testet det de lærte på et innholdsrikt pløyekurs på Grøtmo.