Sigrid styrker BondelagetInnlandet Bondelag har nå fått Sigrid Heringstad med på ansattlaget. Du kjenner henne kanskje som tidligere leder i Norges bygdeungdomslag, nå skal hun gi Innlandet Bondelag og Norges Bondelag mer ungdomskraft.
Et stort stykke Norge – til minne om Hans Majestet Kong Harald VNorges Bondelag uttrykker vår sorg over Hans Majestet Kong Haralds bortgang.
- Mest mulig mat med minst mulig fotavtrykk- Vår oppgave er å gjøre landbrukets fotavtrykket så lite som mulig – samtidig som vi sikrer at vi faktisk har matproduksjon, bønder og best mulig produksjonsevne også i framtida i Norge, sitat bondelagsleder i Innlandet.
Go'starten vant Innovasjonspris 2026!Kjært barn har mange navn, det har også Mirakelmatta, Lammemadrassen, Mjukstarten, Vindundermatta eller Lunflokk som studentbedriften Go’starten har ideen til. Og for sitt arbeid med bedre dyrevelferd, bærekraftig drift og lønnsomhet for bonden, får studentene årets Innovasjonspris for fagskole, høyskole og universitetsnivå.
Krever tydeligere svar om genetisk viktige rovdyrKlima- og miljødepartementets svar gir ikke nok trygghet for beitebrukerne. Norges Bondelag ber om bedre beredskap når rovdyr med særskilt status gjør skade i beiteprioriterte områder.
Rovviltforliket må virke i praksis– Beiteprioriterte områder må være områder der beitedyra faktisk har prioritet. Alt annet er et brudd med det Stortinget har vedtatt, sa leder i Innlandet Bondelag, Camilla Rostad.
Ulidelige lidelser - bruk av beiteressurser i Innlandet?- Med pågående kraftige angrep på beitedyr av både ulv og bjørn må klima- og miljøminister nå stoppe lidelser og sørge for at Rovviltforliket faktisk fungerer i praksis, melder Innlandet Bondelag.
Sykdom skaper bekymring i jordbærnæringa– Nå må politikerne på banen, sier bonde Fredrik Saxebøl, som er hardt rammet av plantesykdommen rød marg. Til sammen har han tapt ca. 6 millioner kroner i omsetning.
Sterk kritikk: Tilbaketrekking av skadefellingstillatelsen på ulv i Innlandet og Trøndelag er helt uholdbar for beitenæringaTrøndelag og Innlandet Bondelag reagerer sterkt på at fellingstillatelsen på ulv i grenseområdene mellom de to fylkene nå er trukket tilbake, med begrunnelse at «ulven er genetisk viktig». Dette er et vedtak som ikke tar hensyn til de alvorlige konsekvensene for beitenæringa av å tillate ulv å operere fritt i et beiteprioritert område. Vedtaket er et klart brudd på rovviltforliket, som slår fast at vi ikke skal ha ulv i dette området!
Fullt gjennomslag for oppfølging av soneproblematikkInnlandet Bondelag satte soneproblematikken på agendaen på Bondetinget. Årsmøtet i Norges Bondelag har nå bedt styret om å følge opp denne problematikken sammen med en analyse av sårbare områder.
Bondeting med alvor og humor for norsk matInnlandet Bondelag har hatt mange saker på agendaen under årets Bondeting som er avholdt på Lillehammer. Det var stort alvor med blant annet tørråtetrøbbel, rovvilt, klimakrav og reinproblematikk, men også humor og gode landbruksdiskusjoner.
Statsministeren besøkte unge bønder på FurnesFURNES/INNLANDET: Statsminister Jonas Gahr Støre besøkte mandag unge bønder på Gudsås gård, der satsing, risiko og behovet for forutsigbare rammer i landbruket sto på dagsorden.