Gode ordstyrer, gode årsmøte

Jeg er bekymret over begrensa tilgang på plantevernmidler i grøntproduksjonene. I Norge mister vi midler i øst og vest, mens flere land vi liker å sammenlikne oss med, får beholde midlene vi mister. Samtidig importerer vi mat der de samme midlene er brukt.

Se for dere en verktøykasse, naboen og du har ikke samme verktøy, men skal utføre samme jobben, da kan man gå til naboen å låne verktøyet man trenger, men det er ikke så lett på plantevernmidler. Vi kan ikke akkurat dra til et naboland å hente midler som ikke er lov i Norge.

Minister og Mattilsynet har en jobb å gjøre når de skal ta bort kritiske midler i produksjonene. Tidligere i år, hadde Sverige godkjent Movento, som er et innsektsmiddel, i grøntproduksjon seks måneder før sesongen begynte, mens Norge godkjente middelet tre uker etter de første plantene var i jorda, og det var krisestemning i næringa.

Så vil jeg si et par ord om hønsehirse. Østfold Bondelag mener at det må stilles krav til både grunneiere og veieiere om å bekjempe hønsehirse. Veieier gjør særdeles lite for å hindre spredning langs veiene som passerer landbruks jord, det må gjøres noe med.

Takk for meg