Startskudd for jordbruksforhandlingene 2026
Like sikkert som det går mot jul kjører Buskerud Bondelag i gang med kick-off for jordbruksforhandlingene kommende år. Like sikkert er det også at Anders Huus stiller opp og gjør oss litt klokere.
Tallenes tale
Som vanlig loset Norges Bondelag sin egen tallknuser, Anders Huus, oss igjennom både historikken fra fjorårets forhandlinger, prognoser for 2025 og driftsgranskningene fra jordbruket
Driftsgranskingene har kommet og Huus dro oss igjennom tallene. - Resultatet er som forventet: Et godt kornår gir et godt resultat for kornbruka. Høyere inntekter som følge av økt melkeproduksjon og høyere priser gir økte inntekter. Høyere tilskudd p.g.a jordbruksoppgjøret 2023, slår inn også på melkebruka. Også sau og ammeku øker, men mindre. Dette er også som forventet, jfr. referansebrukene, sa Huus.
Hvorfor viser tallene at inntektsveksten er så sterk? Huus besvarte spørsmålet; - Rammene i jordbruksoppgjørene etter 2021 har vært større en tidligere, rammen er nå på ca. 30 MRD. Utviklingen i landbruket handler mye om politisk vilje fastslo Huus.

Utsikter for 2026
Huus dro oss også igjennom utsiktene for 2026. Prognosene sier blant annet:
Lavere melkeproduksjon. Forholdstall 1,01. Fortsatt økning i pris
God markedsbalanse for kjøtt og egg. Vi kan anta lavere omsetningsavgift og mulighet for økte priser. Internasjonale priser på storfekjøtt og lam er høyere enn i Norge. Gjelder også andre priser
Prisøkning gjødsel. Det var kamp i jordbruksforhandlingene for å få økte målpriser grønt . Videre vil trolig rentenedgang bli litt lavere enn forutsatt. Vi ser også at det er ganske stor byggeaktivitet
-Dette er alltid et godt møte som bidrar med kunnskap som er viktig å ha med i ryggsekken når vi skal jobbe med jordbruksforhandlingene framover, sier fylkesleder Eirin Trintrud.

