Og hvordan vi ter oss, var også tema for gruppearbeidet som ga gode diskusjoner og endte opp i mange kreative plakater.
Deltakerne ble fordelt på 15 ulike grupper der organisasjonene ble godt blandet. Med seg fikk gruppelederne papplater, en haug med magasiner, tidskrifter og ukeblader, saks og lim. Oppgaven var å sette sammen et bilde av en "drømmetillitsvalgt" i landbruket mht rekruttering og omdømmebygging for egen næring.
Engasjementet og kreativiteten var stor, og under ser vi alle gruppelederne med sine plakater presentert.

Med bilder og tekst klippet ut fra alt fra Donald Duck til Dine penger og Norsk Landbruk, ble det en god diskusjon i gruppene om hvilken rolle vi som tillitsvalgte og ansatte i organisasjonene spiller i omdømmebygging av egen næring.
Viktigheten av felles budskap
Før gruppearbeidet innledet Marit Lien om hvordan vi blir gode omdømmebyggere for egen næring, og hva som skjer om vi glemmer denne rollen. Lien har bakgrunn fra blant annet merkevarebygging i Lillehammer Turist, og skal nå starte i ny jobb som direktør for Peer Gynt.

Fra reiselivsbransjen kunne hun vise til mange brosjyrer og lite samhandling blant reiselivsaktørene. Masse markedsføringskroner gikk ut med liten effekt. Sammen er vi blitt sterke, sa Marit Lien. Hun pekte på viktigheten av å spille på humor. Det selger. I dag kan vi spre budskap som ild i tørt gress. Klarer vi ikke å kommunisere det samme budskap utad, kan det gå galt. Vi må være tydelige.
Sløss når dekk er heme, te dekk når dekk er borte
Nettopp tydelige kunne Norges Bygdeungdomslag fortelle oss at vi ikke var. Med sitt avslutningsforedrag pekte de på hvordan landbruket presenterer seg utad. Leder i NBU, Inger Johanne Sveen er fra Toten, og på brei totendialekt fikk vi klar melding om gjøre fra oss sløssinga heme.

Sitater fra NBUs kommunikasjonsmessige situasjonsanalyse for norsk landbruk:
| …hvis man investerer all sin tid i drifta er man irrasjonell og driver dårlig, hvis man har åtte timers arbeidsdag er det for lett å være bonde | ....bondelaget og småbrukarlaget krangler |
| …den som snakker positivt om næringa, den juger, eller er i beste fall dum eller kunnskapsløs.. | …storbruk er dumt, smådrifter tullete, økologisk er unødvendig… |
| …Robot er bra, robot er fremtida, robot er feil, fremtida er feil… | …oppslag i riksmedia handler om Jakten på kjærligheten eller dyretragedier… |
| …målpriser, odelslov, prisutjevningsordning, strukturutvikling, tilskuddssoner… | …intern uenighet om mål og virkemidler… |
Blandede signaler? Lett å kommunisere? Klart og oversiktlig? Her fikk vi i det minste klar melding fra ungdommen.
Årets unge bonde
NBU jobber aktivt med rekruttering gjennom prosjektet grønn utdanning. Som et ledd i rekrutteringsarbeidet, har de sammen med Mc Donalds og Nationen nettopp kåret Årets unge bonde 2011. Årets unge bonde ble Elisabeth Holand fra Vestvågøy i Lofoten. Blant de nominerte var også Einar Kverneggen fra Tynset. Han var også blant deltakerne på temakonferansen som tillitsvalgt i Tine.

Mer om NBUs prosjekt grønn utdanning
