Nedenfor følger henvendelsen til Stortingsrepresentantene fra Vestfold:
Til Sonja Mandt, Steinar Gullvåg, Dag Terje Andersen, Svein Flåtten, Anders Anundsen, Per Arne Olsen og Inga Marte Torkildsen
Kopi: Unni Hansson og Øyvind Hunskaar
I går, dagen før gaupejakta starta, omgjorde Miljøverndepartementet de regionale rovviltnemndenes vedtak om kvoter for gaupejakt i Regionene 7 (Nordland), 6 (Midtnorge) og 2 (Aust-Agder, Telemark, Vestfold og Buskerud).
For vår region 2 reduseres kvota dramatisk: Fra 32 dyr til 15.
(For jaktområdet som omfatter Vestfold er kvota redusert fra 3 til 2 dyr).
Vedtakene i MD har medført sterke reaksjoner i flere landsdeler, også hos oss.
NRK Vestfold har tidligere i dag sendt en sak i radioen hvor de intervjuer sauebonde og leder i Vestfold Sauavlslag, Lars Bjarne Linneflaatten. Han sitter også i Vestfold Bondelags referansegruppe husdyr.
Vedtaket kommer etter klagebehandling i MD. DN i Trondheim har, på forespørsel fra MD, levert en faglig utredning. Denne har MD fulgt helt nøyaktig.
DN viser til et nytt prognoseverktøy som de mener viser at korrekt kvote for å "treffe" bestandsmålet på 12 ynglinger er 15 dyr, hvorav 5 hunner (Se detaljer i vedtaket via denne linken:http://fylkesmannen.no/hoved.aspx?m=3492&amid=3562848 ).
Det som opprører mest i dette vedtaket er:
- Den dramatiske endringen fra 32 - 15 dyr.
- Det undergraver den regionale rovviltnemndas autoritet totalt
- Det undergraver rovviltforliket fra i sommer
- Det kunngjøres dagen før jaktstart.
Til tross for at MD skriver at nemnda har vurdert alle sider korrekt og brukt siste tilgjengelige kunnskap - konkluderer DN/MD helt forskjellig. De anerkjenner rovviltforlikets presisering at bestanden skal holdes så nær bestandsmålet som mulig, men ser ikke ut til (og kommenterer heller ikke) forlikets formuleringer om styrking av rovviltnemndenes autoritet.
Det hører også med til historien at den regionale fagmyndigheten, Miljøvernavdelingen hos fylkesmannen i Buskerud (som er sekretariat for vår rovviltnemnd), i sin saksforberedelse før nemndas kvotevedtak 1. desember, anbefalte en kvote på 30 dyr. Den regionale fagmyndigheten er altså også overkjørt av MD i den saken.
Vedtaket i MD kan ikke påklages.
Vi mener derfor det er rett å løfte denne saken opp på høyeste politiske nivå; Stortinget. Det er helt sikkert flere stortingsrepresentanter som er/ blir informert om dette og vi ber om at dere også griper tak i denne saken.
Vil sette stor pris på en tilbakemelding!
