
Prosjektet har sitt utspring i Mo og Jølster vidaregåande skule som startet nettbasert agronomutdanning for voksne i Sogn og Fjordane i 2001. Etter den nye skolereformen for videregående opplæring i 2006 måtte opplegget tilpasses, og spørsmålet kom raskt om det kunne lages et opplegg også for andre naturbruksskoler. Kompetanseutviklingsprogrammet i landbruket (KIL) stilte med midler, Norges Bondelag trådte inn som samarbeidspartner, og prosjektet så dagens lys. I går hadde styringsgruppa møte i Landbrukets Hus. Der ble status for prosjektet gjennomgått, og det ble startet planlegging av ei samling for alle de 18 deltakerskolene i mars 2011.
Samlinger og egenstudier
Opplegget for den nettbaserte opplæringen i Sogn og Fjordane foregår delvis på de ni samlingene i året, og delvis som sjølstudier på nett. 30-40 prosent av tida på samlingene er praktisk undervisning. Kravet for å komme inn på utdanningen er VG1 naturbruk eller minst fem år i yrket. Etter endt utdanning får elevene vitnemål som agronomer.
Samlinger og sjølstudium
Tone Myklebust går i andre klasse på utdanningen i Sogn og Fjordane, og er brukerrepresentanten i styringsgruppa. Hun er godt fornøyd med opplegget.
- Det er fint at det er mye praksis på samlingene, lese kan vi vi gjøre hjemme, sier Myklebust som jobber på Miljøverket i Sogn og Fjordane. Hun har veldig lyst til å kjøpe seg en gård og tar utdanningen både for å finne ut om det er dette hun vil, og for å stå bedre rustet som gårdbruker, hvis det er det hun ender opp som.
Over hele landet
Når alle de 18 deltakerskolene kommer i gang, vil tilbudet bli spredt over hele landet. Med unntak av Møre og Romsdal, Rogaland og Aust-Agder, er alle fylker representert. Fem skoler er allerede i gang, Kalnes i Østfold starter opp i januar, og ytterligere sju starter høsten 2011.
Prosjektlederen synes det er vanskelig å anslå hvor mange elever som kommer til å ta utdanningen.
- Da vi startet i Jølster i 2001 regnet vi med å gi tilbudet i 2-3 år før behovet var mettet. Etterspørselen gikk riktignok ned etter det, men bare for å ta seg opp igjen senere. Når tilbudet er der, er det mange som vil benytte seg av det. Og det er bare halvparten i landbruket som har agronomutdanning, så potensialet er stort, sier Knut Vebjørnsen.
Kontaktperson: Solveig Skogs
