Bondelagets innspill kommer i forbindelse med høringen av Brede pensjonsordninger - en utredningen som drøfter sentrale problemstillinger i det private tjenestepensjonssystemet, og som også utgjør et bidrag i arbeidet med å tilpasse de private tjenestepensjonene til ny alderspensjon i folketrygden og ny AFP-ordning.
Like muligheter til alderspensjonsordning
- Målet må være, skriver Norges Bondelag, - at alle som bidrar til verdiskaping i samfunnet, enten det er som lønnsmottaker eller som næringsdrivende, har like muligheter for å kunne tjene inn til alderspensjonsordning, især når fellesskapets midler benyttes.
AFP for selvstendige næringsdrivende?
- En måte å løse dette på kunne være å utvide folketrygden, og såldes redusere behovet for private tjenestepensjonsordninger. En kan også se for seg en utvidelse av AFP-ordningen til også å omfattende selstendig næringsdirvende. Dette ville gi en bred pensjonsordning i videste forstand, peker Bondelaget på.
Inkludere selvstendige
I høringsbrevet ber Bondelaget myndighetene om å legge bedre til rette for pensjonsspareordninger for selvstendig nærinsgdrivende, både gjennom å forbedre eksisterende pensjonsordnnger - og gjennom å inkludere selvstendig næringsdrivende i framtidige pensjonsordninger.
Her kan du lese utredningen Brede pensjonsordninger.
Kontaktpersoner i Norges Bondelag: .
