Kravene til gårdbrukere om å tjene mer, samtidig som drifta må være moderne er bakgrunnen for å kartlegge etter- og videreutdanningsbehovet hos bønder i de fire nordligste fylkene.
7500 bønder fra Nord-Norge og Nord-Trøndelag får i disse dager tilsendt et spørreskjema fra Polarfakta, som er faglig ansvarlig for gjennomføringen av undersøkelsen.
Det er Landsdelsutvalget for Nord-Norge og Nord-Trøndelag, Nordnorsk Landbruksråd, Nord-Trøndelag Bondelag og Helgeland Regionråd som står bak kartleggingen.
Prosjektleder Hans Løvmo mener endringene i næringen gjør behovet for gode og tilrettelagte utdanningstilbud større enn før.
- Gårdbrukerne stilles ovenfor nye krav til driftledelse. Det har også skjedd ei rivende teknologisk og strukturell utvikling i det siste. Miljøkravene til bønder skjerpes, slik som i andre næringer. Det gjør også kravene til dyrevelferd. Mens mange skifter yrke og arbeidsplass med få års mellomrom, har bønder gjerne samme arbeidsplass i 30 år. Da er det viktig å ikke stagnere, men få påfyll underveis, sier Løvmo.
Målgruppen for undersøkelsen er etablerte brukere. Spørreskjemaet går ut til alle som får produksjonstilskudd i Nord-Trøndelag, Nordland, Troms og Finnmark. Undersøkelsen skal blant annet kartlegge hvilke kompetansebehov som finnes i dag. Den skal også se på hvilke behov bøndene har for utdanning innenfor områdene økonomi og strategi, drifting av ulike husdyrproduksjoner, skog og utmarksnæring, jordbruk, reiseliv, matkultur og innovativt bygdemiljø.
Løvmo håper på god oppslutning om undersøkelsen.
- Aktørene i samarbeidsgruppa er opptatt av ei positiv utvikling i landbruket. Vi mener derfor en slik undersøkelse er svært viktig. Ei god oppslutning gir oss et godt grunnlag for å skreddersy et godt videre- og etterutdanningstilbud for folk i næringen, avslutter han.
