Bondelaget har tidligere bedt om plass i energiutvalget. - Vi representerer bonden som vil være råvareleverandør, produsent og mottaker av restprodukter fra energiproduksjonen, skrev Bondelaget i et brev til Olje- og energidepartementet. - Det er naturlig at de interesser vi representerer blir representert på en god måte i et slikt utvalg, heter det i brevet.
Eli Reistad er bonde i Sigdal, tidligere 1. nestleder i Norges Bondelag, og representerer nå Bondelaget i utvalget som ser på styrkeforholdene i matvarekjeden (matkjedeutvalget).
Målet med arbeidet i energiutvalget er å skape bedre forståelse for avveiningene i energipolitikken. Utvalget skal utrede og vurdere sentrale faktorer som påvirker energi- og kraftbalansen i Norge, blant annet produksjon, forbruk, nettutbygging og kraftutvekslingen med utlandet.Utvalget ledes av Olav Akselsen og skal overlevere sin innstilling til Olje- og energidepartementet innen 1. mars 2012. Utvalgets arbeid vil danne et viktig grunnlag for stortingsmeldingen om energipolitikk.
Se oversikt over øvrige utvalgsmedlemmer og mandat for utvalget hos OED.
