Søk

Du er her:

Ny økning i landbruksbranner i 2011 - 2 av 3 med el- årsak

Publisert 22.02.2012

Bondelaget vil satse på termografering og sertifisering av el-installatører for å få ned antall branner i landbruket.

Bondelaget vil satse på termografering og sertifisering av el-installatører. Foto: Linda Sunde/Bondebladet

Foreløpige tall fra forsikringsselskapene viser en fortsatt økning i branner i driftsbygninger i 2011, og opplysninger fra Landbrukets brannvernkomité (LBK) tilsier at elektrisitet er hovedårsak. Nå vil styret i Norges Bondelag løfte el-kontroll med termografering som satsingsområde, samtidig som det blir utarbeidet en løsning for å sikre tilfredsstillende kompetanse for el-installatører i landbruket. Brannvern og el-sikkerhet vil også bli elementer i HMS-kampanjen i landbruket som skal gå i 2012 og 2013.

Ny teknologi ”ser” brannfarlige el-feil

Termografering handler kort og godt om et kamera som kan se varme og på den måten kan avdekke brannfarlige feil i el-anlegg – før en brann oppstår. Forsøk i driftsbygninger i Norge og Danmark har vist at termografering avdekker alvorlige feil – som ikke avdekkes i vanlig el-kontroll. Det vil nå bli arbeidet med å få alle forsikringsselskaper til å stille like krav og gi en rabatt som gjenspeiler effekten av å gjennomføre termografering.

Vil sikre rett el-kvalitet

I driftsbygninger, og spesielt i husdyrrom, er det et tøft klima for det elektriske anlegget. Det er dokumentert at en ikke ubetydelig andel nye elektriske anlegg inneholder alvorlige feil. Bondelaget vil derfor arbeide for å sikre at el-intallatørene har den nødvendige kompetansen for å utføre arbeid i landbruket. Et mulig tiltak er en sertifiseringsordning etter modell som benyttes i Sverige, der alle som vil levere el-arbeid til landbruket, må ha dokumentert at de kan kravene som gjelder.

Kontaktperson i Norges Bondelag: Nils  T. Bjørke, Pål-Arne Oulie.

Bondelagets temaside helse, miljø og sikkerhet.

Av: Per Ole Ranberg

CorePublish publiseringsløsning