Søk

Du er her:

Anbefaler avtale med grunneier

Publisert 19.07.2011

Bente Utheim i Steinkjer hestesenter anbefaler avtaler med grunneiere om bruk av utmarka til ridning. Se video.

 


- Vi har inngått muntlige avtaler med grunneierne som er nærmest, og som vi bruker utmarka til. Vi har ikke hatt noen konflikter, sier Bente Utheim.

Norges Bondelag har i samarbeid med Norsk Hestesenter, Det norske travselskap, Norges Rytterforbund og Norges Skogeierforbund laget en folder som gir nyttig informasjon om det å ferdes med hest i ut- og innmark. Det er også utarbeidet to forslag til avtaler med grunneier, en forenklet avtale og en utvidet avtale.

Bente Utheim sender gjerne rytterne ut i skogen - med grunneiernes velsignelse.Bente Utheim er opptatt av å lære rideelevene forskjell på innmark og utmark, slik at de ikke skal gjøre skade eller forårsake irritasjon når de ferdes i området rundt hestesenteret.  For Steinkjer hestesenter er det av stor betydning å kunne bruke utmarka.

- Hvis vi ikke kunne ha brukt utmarka til naboene, måtte vi ha ridd på egen mark. Det hadde blitt korte turer, mye ridebane og økt slitasje på hestene. Veiene er vanskelig å benytte på grunn av biltrafkken. Mange bilførere er lite hensynsfulle, sier Bente Utheim.

Hun har bare muntlige avtaler med grunneierne, men synes den korte avtalen som Bondelaget og samarbeidspartnerne har laget, er midt i blinken.

- En sånn variant kan jeg gjerne ta med til naboen, sier hun.

Grunneier Frode Haugland synes det er helt greit at rytterne bruker utmarka hans. Det er mye bedre at de ferdes der enn på den sterkt trafikerte vegen, mener han.

Les mer:
Stalltips for deg som ferdes med hest
Folder "Å ferdes med hest i ut- og innmark"
Avtale, enkel utgave
Avtale, utvidet utgave

Temasider:
Hest som næring

Av: Ove Magne Ribsskog

CorePublish publiseringsløsning