Søk

Du er her:

Verktøylinje

Kontakt Møre og Romsdag Bondelag på tlf. 71202890 / more.romsdal@bondelaget.no

Grønn forskning i Midt-Norge

Grønn forskning i Midt-Norge er et treårig initiativ for å bidra til økt verdiskapning innenfor grønn sektor i Midt-Norge. Prosjektet skal arbeide for økt volum og økt brukermedvirkning i forbindelse med forskning og utvikling (FoU). Leiar i Møre og Romsdal Bondelag, Arne Magnus Aasen, er leiar i styringsgruppa for prosjektet.

Prosjektet er initiert av næringa, og oppdragsgiver er Samarbeidsrådet for landbruket i Møre og Romsdal, Sør-Trøndelag og Nord-Trøndelag (Midt-Norge). Denne sammenslutningen består av midtnorske representanter for Norsk Landbrukssamvirke, Allskog og Norsk Landbruksrådgivning, i tillegg til de enkelte fylkeslagene for Norges Bondelag og Norsk Bonde- og Småbrukarlag. Leiar i Møre og Romsdal Bondelag, Arne Magnus Aasen, er leiar i Samarbeidsrådet.

Næringas mål med prosjektet er at bedrifter innenfor den grønne sektoren i Midt-Norge (fra enkeltmannsforetak til større konsern innenfor jordbruk, skogbruk, utmark og tilknytta næringer) i større grad enn før skal kunne benytte seg av FoU i egen verdiskapning. En viktig suksessfaktor er økt brukermedvirkning i idé- og prioriteringsfasen av FoU-prosjekt.

Grønn forskning i Midt-Norge vil arbeide for å styrke samarbeidet mellom næringa og FoU-aktørene. Vi vil etablere formelle og uformelle nettverk og møteplasser hvor partene kan utveksle og initiere forskningstema, og slik legge grunnlaget for brukerstyrte FoU-søknader. Sentralt i arbeidet er en synliggjøring av og samarbeid med finansieringsordninger. Prioriteringsområdene til Grønn forskning i Midt-Norge vil bli basert på en kartlegging av næringas reelle FoU-behov.

Prosjektet Grønn forskning i Midt-Norge er organisert gjennom en styringsgruppe som representerer næring, FoU og forvaltning.

Prosjektansvarlig er Oi! Trøndersk mat og drikke as og prosjektleder er Øyvind Mejdell Jakobsen.

Link til Oi!Trøndersk Mat og Drikke AS

  • Det midtnorske landbruket etterspør ny forskning

    [21.06.2010] - Det er et stort potensial for forskningsbasert næringsutvikling i landbruket, men det avhenger av at forskningsresultatene oppleves som relevante og blir tatt i bruk i næringa. For å sikre at dette skjer er det viktig at næringa selv spiller ei aktiv rolle under utviklingen og gjennomføringen av forskningsprosjektene, sier prosjektleder Øyvind Mejdell Jakobsen (bildet) i Oi! Trøndersk Mat og Drikke AS.

CorePublish publiseringsløsning