Ulven befinner seg utenfor ulvesonen og i et prioritert beiteområde og den skal kunne felles når den gjør skade. Ulvetispa har så langt drept fem sauer og skadet fem andre sauer slik at de måtte avlives. - Rovviltpolitkken gir ikke grunnlag for at ulv med særlig genetisk verdi skal gis beskyttelse i prioriterte beiteområder og unntas fra vilkårene for å få fellingstillatelse, fortsetter Milli.
At det stadig kommer nye begrunnelser for å ikke felle rovdyr som gjør stor skade, innebærer en usikkerhet for bønder som har dyr på beite. - En slik praksis fratar bøndene muligheten til å iverksette nødvendige tiltak i akutte situasjoner hvor dyr lider. Dette er uholdbart og det undergraver tilliten til en vedtatt politikk og oppfølgingen av denne, sier Milli videre.
- Ulven befinner seg i et område hvor belastningen allerede er stor i forhold til skadeomfang. Det er derfor viktig at politikken praktiseres slik Stortinget har forutsatt og at det fortsatt skal være mulig å drive med husdyr i disse områdene avslutter Harald Milli.
Kontaktperson i Norges Bondelag:
