Søk

Du er her:

  • Forsiden
  • Rovvilt: DN i utakt med nasjonal politikk

Rovvilt: DN i utakt med nasjonal politikk

Publisert 11.06.2009

Direktoratet for naturforvaltning (DN) vil ikke gi fellingstillatelse på ei ulvetispe som nå gjør stor skade på saueflokker i Stange i Hedmark. Begrunnelse for at det ikke gis fellingstillatelse er at ulvetispa er en radiomerket ulv med særlig genetisk verdi. – En slik praktisering av rovviltpolitikken er i strid med rovviltforliket som Stortinget vedtok i 2004 sier Harald Milli, generalsekretær i Norges Bondelag.

Ulven befinner seg utenfor ulvesonen og i et prioritert beiteområde og den skal kunne felles når den gjør skade. Ulvetispa har så langt drept fem sauer og skadet fem andre sauer slik at de måtte avlives. - Rovviltpolitkken gir ikke grunnlag for at ulv med særlig genetisk verdi skal gis beskyttelse i prioriterte beiteområder og unntas fra vilkårene for å få fellingstillatelse, fortsetter Milli.  

At det stadig kommer nye begrunnelser for å ikke felle rovdyr som gjør stor skade, innebærer en usikkerhet for bønder som har dyr på beite. - En slik praksis fratar bøndene muligheten til å iverksette nødvendige tiltak i akutte situasjoner hvor dyr lider. Dette er uholdbart og det undergraver tilliten til en vedtatt politikk og oppfølgingen av denne, sier Milli videre.  

- Ulven befinner seg i et område hvor belastningen allerede er stor i forhold til skadeomfang. Det er derfor viktig at politikken praktiseres slik Stortinget har forutsatt og at det fortsatt skal være mulig å drive med husdyr i disse områdene avslutter Harald Milli.


Kontaktperson i Norges Bondelag:

CorePublish publiseringsløsning