Søk

Du er her:

  • Jordbruksforhandlinger: Forbrukerne skal få gjødselregninga fra Yara

Verktøylinje

Jordbruksforhandlinger: Forbrukerne skal få gjødselregninga fra Yara

Tilbudet fra staten i de ekstraordinære justeringsforhandlingene for å kompensere for økte gjødselkostnader i jordbruket, innebærer at regninga i sin helhet sendes til forbrukerne. – Vi tar til etterretning at staten i tilbudet velger å holde seg konsekvent til protokollteksten fra vårens jordbruksforhandlinger, men vi står fast ved at forbrukerne og finanskrisa er bedre tjent med at deler av kostnadskompensasjonen kommer i form av midler over statsbudsjettet, sier lederen av jordbrukets forhandlingsutvalg, Pål Haugstad.

Statens forhandlingsleder, Per Harald Grue, svarte i dag på jordbrukets krav i justeringsforhandlingene. Tilbudet er på i alt 700 mill kroner og ligger om lag 20 mill kroner under bøndenes krav. Beløpet skal i sin helhet tas ut i form av økte produktpriser. – Det er overraskende at staten ikke velger å kompensere deler av beløpet med midler over statsbudsjettet, når krisepakkene nærmest står i kø for å stimulere forbrukere og næringsliv til økt aktivitet i 2009, sier Haugstad.

Jordbrukets forhandlingsutvalg la onsdag denne uka fram sitt krav i justeringsforhandlingene.
Den ekstraordinære forhandlingsrunden som ble avtalt under vårens jordbruksoppgjør handler utelukkende om kostnadskompensasjon for mineralgjødsel og kraftfôr i 2009. Kravet var på 721 mill kroner, med forslag om å kompensere for de økte kostnadene gjennom 50 prosent i økte produktpriser og 50 prosent over statsbudsjettet. – Vi regner med at det også i disse forhandlingene skal forhandles, og at staten er innstilt på å bevege seg i forhold til tilbudet. Vi skal stå hardt på for å for gjennomslag for at regninga skal deles mellom forbruker og budsjettmidler, sier Haugstad

Kontaktperson: Pål Haugstad, tlf.  9179 2350

Les hele tilbudet her
 

CorePublish publiseringsløsning