Den samme undersøkelsen viser at 63 prosent av bedriftene er ganske eller svært optimistiske når det gjelder fremtiden for deres egen virksomhet, mens 1/3 er ”midt på treet”.
Sommeren 2010 bedre enn forventet
Før sommersesongen forventet 31 prosent at sommeren 2010 ville bli litt eller mye bedre enn i 2009. Undersøkelsen fra september 2010, viser at det har gått betydelig bedre. Tallene viser at sommeren 2010 var litt eller mye bedre enn i 2009 for vel halvparten av de som svarte (52 prosent). 27 prosent hadde en sommer i år omtrent som i 2009.
Stor optimisme
Den nylig gjennomførte undersøkelsen, viser at 16% er svært optimistiske når det gjelder fremtiden for egen virksomhet. 47% er ganske optimistiske.
Fornøyd styreleder
- Dette er svært gode tall, sier styreleder i HANEN, Jan Tjosås. - En god del av våre medlemmer har hovedsesongen nå på høsten og frem mot jul. Det gjelder særlig matprodusentene og de som har tilbud til kurs- og møtemarkedet. Men sommersesongen er meget viktig for alle som tilbyr bygdeturisme med overnatting, servering og aktiviteter/opplevelser. At resultatene etter sommersesongen stemmer så godt med optimismen før sommeren, viser at det var realisme i forventningene. Selvsagt har ikke alle hatt en like god sommer, men totalbildet er meget bra, sier Jan Tjosås.
Kilde: Pressemelding fra HANEN.
Bondelagets temasider om reiseliv, og mat og matopplevelser.
