- Det vil se ut som om rovdyr er viktigere enn matproduksjon i Norge, dersom myndighetene tar hensyn til arbeidsgruppas anbefalinger, mener Fred Johnsen. - I stedet for å ta tak i problemet med en rovdyrbestand ute av kontroll, så anbefaler byråkratene at Miljøverndepartementet skal kjøpe ut de brysomme bøndene som har sauer i utmarka, sier Fred Johnsen.
Fred Johnsen mener at en nasjonal ordning for omstilling av sauebønder med store rovdyrtap er positivt for de bønder som ikke har mulighet til å ha dyra på utmarksbeiter. I dag er det kun noen fylker som gir bønder midler til omstilling. Det er en forskjellsbehandling som er uheldig. Omstillingsordningen skal gi bøndene muligheter til annen drift på gården eller et annet yrkesvalg.
Arbeidsgruppa mener at ordningen ikke skal skille mellom A- og B-områder i forvaltningsområdene for rovdyr. Dette for at alle sauebønder med store rovdyrtap skal kunne ta del i ordningen. De overlater imidlertid til rovviltnemda å avgjøre hvilke av beiteområder som skal være prioritert. – Skillet mellom rovdyrområder og beiteområder har Rovviltnemda for region 8 allerede gjort. Finnmark har ingen sauebønder igjen i bjørneområdene, og snart ingen i jerveområdene, sier Fred Johnsen. – Hvorfor skal vi omstille bønder, i områder der det ikke skal være rovdyr, spør Fred Johnsen. Han mener at arbeidsgruppas konklusjoner er et bevis på at dette kunstige delinga av utmarka i rovdyr- eller beiteområder er feilslått.
Arbeidsgruppas anbefalinger er videre at bønder som deltar i ordningen avstår for bruk av beitene for en tidsperiode på 20 år. Gruppa har vurdert det slik at statens interesse er oppnådd når omstillingsmidlene medfører opphør av sauehold på bruket. – Her har arbeidsgruppa etter mitt skjønn, glemt rovviltforliket med den todelte målsetningen om at Norge skal ha plass til både rovdyr og beitedyr i utmarka. Arbeidsgruppa har sett på hvordan en skal få ned konfliktene i rovdyrspørsmålet, og ensidig sett på hvordan rovdyra skal beskyttes. Rovdyrstammen i Finnmark er langt over bestandsmålet, og etter vårt skjønn trenger vi tiltak som beskytter sauene i områder hvor beitedyra skal være prioritert, de såkalte B-områdene, sier Fred Johnsen.
- Utmarksbeitene i Finnmark er særs godt egnet til matproduksjon i form av kjøttproduksjon fra sau og lam, og det er for meg uforståelig om staten ikke ønsker matproduksjon på de områder som er egnet, avslutter Fred Johnsen.
Kontaktperson Fred Johnsen tlf. 45 47 07 41.
