- Det er svært viktig, sa Agerup da han deltok under Norsk Landbrukssamvirkes Innovasjonsforum i forkant av Temakonferansen, - at landbruket samordner sitt arbeid på biogass. Det kan for eksempel gi samvirkebedriftene et konkurransemessig fortrinn på transportsektoren, udnerstreket han.
- Seniorrådgiver Per Harald Agerup trakk fram at:
- biogass i energikretsløpet fjerner lystgass og metanproblemene i landbruket,
- biogass gjør det mulig å nå Bondelagets ambisjon om et landbruk uten fossil energi i 2030,
- biogass som drivstoff får motoren til å gå stillere samtidig som partikkelutslippet reduseres betydelig.
- biogassproduksjon kan gjøre det mulig å fraksjonere husdyrgjødselen i en fast og en flytende fraksjon.
I Norges Bondelag blir det nå arbeidet å finne kostnadsreduserende tiltak for produksjonen av biogass, og finne logistikkløsninger som er tilpasset dagens struktur på gårdene. I tillegg retter Bondelaget søkelyset på
- anvendelse av energien i traktor og transportapparat,
- forskning og anvendelse av biorest
- et KSL-verktøy for biogassproduksjon
- rammebetingelser for produksjon av biogass.
Sammen med substrater fra husholdningsavfall, representerer biogass en energimengde på 5 TWh. Norge har sju gårdsanlegg for produksjonen av biogass, hvorav to anlegg er pilotanlegg. Til sammenlikning er det 1000 anlegg i drift i Tyskland, mens Sverige har delt landet opp i 16 biogass-regioner.
- Bondelagets temasider om energi, miljø og klima,
- kontaktperson i Norges Bondelag: Per Harald Agerup
