
Av kvoten på 27 bjørner, var kun 2 tatt ut da lisensfellingsperioden for bjørn sluttet 15. oktober. I et brev til Miljøverndepartementet ber Norges Bondelag om at hele lisenskvoten for bjørn tas ut og at jaktsesongen utvides.
- Rovviltmyndighetene må følge opp rovdyrforliket og sørge for at de resterende 25 bjørnene som det er gitt fellingstillatelse for blir tatt ut før neste beitesesong, sier bondelagsleder Nils T. Bjørke.
208 sauebønder med rovdyrtap på over 20 prosent de siste tre beitesesongene har fått varsel om beitenekt av Mattilsynet. For de aller fleste er tapene knyttet til store rovdyr på utmarksbeitene. - Uttak av hele lisenskvoten har stor betydning for å øke forutsigbarheten til beitebrukerne i disse områdene og vil redusere konfliktene knyttet til bjørn i Norge, sier Nils T. Bjørke.
Bondelaget ber om at lisensjakta for bjørn utvides med 15 dager slik at ny jaktperiode blir 21. august til 1. november. Dette vil øke muligheten for at lisensjegerne også får med seg snø og gode sporingsforhold før bjørnen går i hi.
Kontaktperson i Norges Bondelag: Finn Erlend Ødegård.
